fbpx
ÖZbudent Ağız ve diş Sağlığı

Zirkonyum Kaplama

ZİRKONYUM KAPLAMA NEDİR?

Zirkonyum kaplama; dişlerde daha estetik bir görünüm için hem hekimlerimiz hem de hastalarımız tarafından sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Estetik algısının zamanla artmasıyla birlikte zirkonyum kaplamalar ağız ve diş estetiği konusunda kendini kanıtlamıştır. Sadece estetik görünüm açısından değil sağlık açısından da son derece etkili bir tedavi yöntemidir.

Zirkonyum kaplama herhangi bir alerjik özelliğe sahip değildir. Zaman içerisinde korozyona uğramaz ve ışık geçirme özelliğine sahiptir. Porselen kaplamayla kıyaslandığında zaman içerisinde ağızda kötü bir tat bırakmaz ve diş renginde değişiklik olması söz konusu değildir. Zirkonyum kaplamalar porselen kaplamalara göre daha estetik bir görünüme sahiptir ayrıca diğer diş türlerine göre daha dayanıklı ve kalitelidir.

Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum kaplama tedavisinin diğer tedavilerden ayrı tutulmasının en büyük nedeni tedavinin kısa süre içerisinde tamamlanıyor olmasıdır. Daha estetik bir gülüşe sahip olabilmek için hekimlerimizin öngördüğü tedavi süreci sadece 5 gündür.

Zirkonyum Kaplama Avantajları;

 • Diğer kaplamaların metal içermesinden dolayı ışık geçirgenlik derecesi çok azdır ve bu durum zaman içerisinde diş etlerinde kararmaya neden olur. Zirkonyum kaplama ışığı geçirebilme özelliği sayesinde diş etlerinde kararma yapmaz.
 • Porselen kaplamalar estetik açıdan daha iyi bir görünüm sunmaz zamanla mat bir görüntü oluşturur fakat zirkonyum kaplamanın ışığı geçirme özelliği ve beyaz rengi sayesinde zamanla matlaşması mümkün değildir.

Zirkonyum Kaplama Yapılabilecek Durumlar;

 • Gülüş estetiği istenilen durumlarda,
 • Diş beyazlatma seansları ile istenilen renk tonuna ulaşılamadığında,
 • Kalıtsal renkleşmelerin tedavisi gerektiğinde,
 • Ortodontik operasyonlarda tel tedavisi tercih edilmediğinde,
 • Yapısı yada rengi bozulan dolgularda,
 • Arka dişlerde köprü olarak veya grup kaplama olarak,
 • İmplant üstü protezlerde daha çok üst grupta yaptırılabilir.

Zirkonyum Kaplama Zararlı Mıdır?

Zirkonyum Kaplama herhangi bir alerjen madde içermez bu nedenle bir zararı yoktur. Genel olarak tercih nedeni  estetik görünüm olsa da oldukça sağlıklı bir kaplama yöntemidir. Diş etlerine zarar verme gibi bir durum söz konusu değildir. Diş etlerinde zamanla kararma ve koyulaşma yapmaz.

Metal içeren kaplamalara alerjisi olan kişiler gönül rahatlığıyla zirkonyum kaplama yaptırabilir, zirkonyum kaplama alerjen metaller içermez.

Zirkonyum kaplama ile ilgili detaylı bilgi almak için Sancaktepe nöbetçi Hastane Özbudent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret edebilir veya bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

  Hemen Ara
  WhatsApp
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?