fbpx
ÖZbudent Ağız ve diş Sağlığı

Pedodonti

Pedodonti  yunanca bir kelimedir ve “çocuk dişleri” anlamına gelir. Çocuk diş hekimleri 0-12 yaş arası çocuklarda süt dişlerinin ve yerine gelecek olan kalıcı dişlerin korunması için gerekli tedaviyi sunar. Çocukluk dönemi diş ve dişçi korkusunun başlayacağı dönemdir. Çocukların diş tedavisini bu alanda uzman hekimlerin yapmaması çocukta korkuya zemin hazırlar. Hekimlerin çocuklarla doğru iletişim kurması, çocuklarda diş ve dişçi korkusunun önüne geçer.

Pedodonti uzmanlarının en önemli görevi gelişim çağındaki çocukların hem bedensel hem de ruhsal gelişimini gözlemleyerek gerekli tedaviyi uygulamaktır. Bu sayede çocuklar diş hekimlerine alışır ve dişçi korkularını yener. Bireylerin ilerleyen yaşlarda diş hekimlerinden korkmasının  temel sebebi çocuklukta yaşanılan diş hekimi korkusudur. Diş hekimi ile kötü anısı  olan çocuklar hayatı boyunca diş hekimi korkusuyla karşı karşıya kalabilmekte ve dişlerini ihmal etmektedir. Bu sebeple pedodonti uzmanı hekimler hem ağız ve diş sağlığı hem de çocuklarla sağlıklı iletişim üzerine eğitim alırlar.

Çocuk diş hekimleri hem gelişim sürecinde olan diş yapısı hakkında hem de dentisyonun geneli hakkında detaylı bilgi sahibidir. Tüm bu bilgiler çocuk dişlerindeki sorunları kolayca tespit etmeye ve bunu kontrol altına almaya yarar. Çocukluk çağında süt dişler mutlaka düzenli olarak tedavi edilmeli bu işlem pedodonti uzmanları tarafından yapılmalıdır. Alanında uzman hekimlerimizden destek almak ve oluşabilecek diş korkusunun önüne geçmek için Sancaktepe ve Ümraniye şubeleriyle hizmetinizde olan nöbetçi Hastane Özbudent Ağız ve diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca pedodonti hekimleri yalnızca bu tedavileri sunmakla kalmaz çocukların ağız ve diş yapısında oluşabilecek ortodontik bozuklukların da önüne geçilmesini sağlar.

Pedodonti uzmanları sadece çürük dişlerin tedavisini yapmaz aynı zamanda dişlerin çürümemesi için gerekli önlemleri alır. Bu sayede ömür boyu kalacak olan kalıcı dişler korunur.

Çürükten Koruyucu İşlemler 

 

Yer Tutucular: Azı süt dişleri çürümesi dolgu işlemi gerektirir. Yapılan dolgu süt dişlerinin altından çıkacak olan kalıcı dişlerin yerini tutacaktır. Süt dişleri çekilmiş veya düşmüşse yapılan muayene sonrasında pedodonti uzmanları yer tutucuya gerek olup olmadığını kararlaştırır. Bu durum ileride oluşabilecek olan ortodontik problemlerin önüne geçer.

Fissür Örtücü: Kalıcı dişlerin çiğneme yüzeyinde vadi şekline benzeyen çatlaklar  bulunmaktadır. Bu çatlaklar diş fırçalarının ulaşamayacağı kadar incedir buda yemek artıklarının temizlenmesini zorlaştırır. Fissür örtücü çürümenin önüne geçmek için bu çatlaklar oluşmadan üzerinin örtülmesi yöntemidir.

Floroid Jel Uygulamaları; Flor çürük oluşumuna engel olan, diş minesi üzerinde bulunan çatlakları onarmaya yarayan bir kimyasaldır. Hem çocuklarda hem de yetişkin bireylerde 6 aylık periyotlarla bu uygulamanın yapılması oluşabilecek çürüklerin önüne geçer.

Çocuklarınızın daha sağlıklı dişlere sahip olması ve diş hekimi korkusundan kurtulması için mutlaka bir uzman hekime danışılmalıdır.

İletişim Formu

    Hemen Ara
    WhatsApp
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?